Angina bez gorączki – czy jest możliwa? Jak ją rozpoznać?

Angina bez gorączkiAngina bez gorączki występuje zdecydowanie rzadziej niż angina z towarzyszącą gorączką. Podwyższona temperatura ciała, jako jeden z głównych objawów, występuje u 68% chorych na anginę bakteryjną (ropną). Ponadto, gorączka występuje często również w przypadku wirusowego zapalenia gardła – tzw. anginy wirusowej, szczególnie w przypadku dzieci.

W przypadku zakażenia bakteryjnego gardła konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W przypadku anginy bez gorączki należy zwracać szczególną uwagę na inne objawy świadczące o bakteryjnym stanie zapalnym gardła. Dodatkowo, dla pewności należy wykonać test na anginę (paciorkowce grupy A). Sprawdź, jak postępować…

Kiedy mamy do czynienia z gorączką?

Prawidłowa temperatura ciała, gdy pomiar wykonywany jest pod pachą wynosi 36,6°C.

Bardziej dokładny pomiar można wykonać w ustach (temperatura w tym wypadku będzie nieco wyższa, średnio wynosi 36,9°C. U małych dzieci często wykonuje się pomiar temperatury mierzony w odbytnicy lub w uchu – w obu przypadkach otrzymuje się wyniki nieco wyższe niż podczas pomiaru pod pachą (około 37,1°C).

Zakres temperatur 37,1°C – 38,0°C uważa się za stan podgorączkowy.
Gorączka jest to stan, w którym ciepłota ciała wzrasta powyżej 38,0°C.

Gorączka jest jednym z najważniejszych objawów anginy !

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów anginy jest pojawienie się wysokiej gorączki.
Temperatura w trakcie przebiegu anginy ropnej bardzo często przekracza 38oC.

Infekcja może mieć jednak przebieg atypowy – co oznacza, że nie zawsze pojawią się wszystkie charakterystyczne objawy.

Możliwa jest więc angina bez gorączki, co zdarza się szczególnie wśród najmłodszych. Dlatego, jeżeli nie występuje podwyższona temperatura ciała – jednak inne objawy wskazują na możliwość wystąpienia anginy – nie należy wykluczać infekcji paciorkowcami.

Angina bez gorączki – jak rozpoznać, co robić?

W przypadku anginy bez towarzyszącej gorączki należy zwracać szczególną uwagę na inne objawy świadczące o stanie zapalnym gardła. Równie ważne jest rozpoznanie z jakim typem infekcji mamy do czynienia.

Średnio 9 na 10 infekcji ma podłoże wirusowe, które leczy się objawowo. Zdarzają się jednak zakażenia bakteryjne, które nierozpoznane i nieleczone – powodują liczne powikłania dla zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: angina wirusowa czy bakteryjna?

Inne, niezależne od gorączki – objawy anginy ropnej:

– nagły, dynamiczny rozwój choroby
– ostry ból gardła
– problemy z przełykaniem
– znacznie powiększone węzły chłonne
– obrzęk błony śluzowej gardła (przekrwienie)
– charakterystyczny nalot na migdałach białej barwy
– osłabienie, ból głowy

Jeżeli zauważyłeś powyższe objawy, a nie odnotowałeś gorączki – nie należy wykluczać zachorowania na anginę (wirusową bądź bakteryjną).

Rola badań diagnostycznych

Najszybszą i najskuteczniejszą metodą wykrycia bakteryjnego zapalenia gardła, anginy wywołanej przez paciorkowce grupy A (95% przypadków) – jest wykonanie szybkiego, domowego testu na anginę STREP A’LERT®

 

test na paciorkowce

Test wykonuje się z wymazu z gardła, samodzielnie w ciągu 10 minut. Jest to silna alternatywa względem badania mikrobiologicznego, które trwa nawet do 3 dni. Nie bez powodu test od lat jest stosowany wśród lekarzy oraz personelu medycznego w trakcie wizyty pacjenta.

Leczenie anginy bez gorączki

W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym bez gorączki stosuje się takie samo leczenie jak w przypadku anginy z gorączką. Konieczne jest zastosowane antybiotyków ze względu na liczne powikłania.

ZOBACZ TEŻ: jak wygląda leczenie anginy paciorkowcowej?

Autor: mgr inż. Monika Byrska

Biotechnolog, diagnosta laboratoryjny. Studia ukończyła na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz Politechnice Śląskiej. Posiada doświadczenie w dziedzinie medycyny laboratoryjnej z zakresu immunologii i autoagresji. Współautor działu Diagnostyka w magazynie farmaceutycznym „LEK W POLSCE”. Autor treści i artykułów eksperckich w PoradnikGemini.pl, Apteline.pl. Prelegent na kursach specjalizacyjnych dla farmaceutów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.